Trendy w rozwiązaniach chmurowych

Wzmacnianie bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego

Chmura obliczeniowa jest wykorzystywana przez coraz więcej firm na całym świecie. Ponieważ technologia chmury staje się coraz bardziej powszechna w biznesie, największym wyzwaniem stało się bezpieczeństwo cybernetyczne. Panują na ten temat bardzo różnorodne opinie – jedni uważają chmurę za bezpieczniejszą, inni zaś większym zaufaniem darzą lokalną infrastrukturę. Wzrost liczby hybrydowych rozwiązań chmurowych jednak uświadomił firmom, że zarówno chmury zarządzane przez dostawców, jak i rozwiązania lokalne wymagają stosowania zaawansowanych środków bezpieczeństwa. Rosnąca liczba ataków złośliwego oprogramowania i oprogramowania ransomware tylko zwiększyła tę potrzebę. Ponadto organizacje zdają sobie sprawę, że zagrożenia bezpieczeństwa mogą wynikać zarówno z zaniedbań wewnętrznych, jak i zewnętrznych nadużyć.

Największym zagrożeniem związanym z korzystaniem z chmury obliczeniowej jest możliwość utraty danych. IDC, globalna firma wywiadowcza, odkryła, że 79% firm doświadczyło co najmniej jednego naruszenia danych w chmurze w ciągu 18 miesięcy. Niezależnie od tego, czy są to ataki złośliwego oprogramowania, czy klęski żywiołowe, na które dostawcy usług w chmurze nie są przygotowani, w każdym takim przypadku naruszenie bezpieczeństwa danych w konsekwencji może przynieść zarówno straty finansowe, jak i utratę reputacji. Kolejnym, ogromnym zagrożeniem związanym z korzystaniem z technologii chmury jest złośliwe oprogramowanie. Według McAfee Labs w trzecim kwartale 2020 r. występowało średnio 588 zagrożeń na minutę, kończąc na 648 zagrożeniach na minutę w ostatnim kwartale. W miarę jak cyberprzestępcy stają się coraz silniejsi, wzrasta potrzeba silnego bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego.

Mimo że istnieje wiele zagrożeń dla firm korzystających z chmury, istnieje również wiele sposobów na utrzymanie bezpieczeństwa przy jednoczesnym korzystaniu z cennych zasobów, które oferuje chmura. Najskuteczniejszym sposobem na utrzymanie bezpieczeństwa podczas korzystania z chmury obliczeniowej jest zarówno wybór odpowiedniego dostawcy usług w chmurze, jak i modelu usług. Niezwykle ważne jest, aby wybrać renomowanego, bezpiecznego dostawcę, zadając pytania związane z bezpieczeństwem w procesie selekcji. Ponadto przydatne jest przeprowadzanie częstych ocen ryzyka w celu określenia potencjalnych zagrożeń i sposobów radzenia sobie z nimi. Wreszcie, firma powinna korzystać z zarządzanych dostawców zabezpieczeń (MSSP) i lepszej polityki organizacyjnej do zarządzania dostępem użytkowników zamiast polegać na natywnych funkcjach bezpieczeństwa.

Chmura bezserwerowa

W ciągu ostatnich pięciu lat usługi przetwarzania w chmurze znacznie zyskały na popularności. Wpływ na to miała szczególnie pandemia COVID-19, wzrost popularności pracy zdalnej, a także potrzeba zwiększenia obecności firm w Internecie. Usługi przetwarzania w chmurze obejmują obecnie pełen zakres, którego oczekują konsumenci – od konserwacji serwerów, po całe aplikacje dostarczane użytkownikom. Ostatnio najbardziej znanym ze wszystkich rodzajów usług przetwarzania w chmurze staje się przetwarzanie bezserwerowe.

Bezserwerowe przetwarzanie w chmurze, znane również jako FaaS (pisaliśmy o tym w jednym z naszych ostatnich postów), umożliwia programistom tworzenie aplikacji i wdrażanie poszczególnych funkcji, elementów logiki biznesowej lub działań bez konserwacji serwera. Zwiększa to ogólną wydajność, bo serwer jest w całości hostowany zewnętrznie. Technologia chmury bezserwerowej usprawnia działanie firm, automatyzując niektóre z bardziej żmudnych zadań i pomagając utrzymać ogólną infrastrukturę serwerową. Włączenie technologii chmury bezserwerowej zapewnia także większą elastyczność w zakresie pamięci masowej i przepustowości, przy znacznej optymalizacji kosztów.

Nic więc dziwnego, że według Sharegate „firmy wdrażają technologię chmury bezserwerowej w szybkim tempie. Badania przeprowadzone przez Mordor Intelligence wskazują, że możemy spodziewać się, że popyt na technologie bezserwerowe wzrośnie o 22,6% w latach 2021-2026. Technologia chmury bezserwerowej pozwala firmom ograniczyć marnotrawstwo wydatków, ponieważ nie muszą wydawać na utrzymanie serwera. Zamiast tego wszystko, co muszą zrobić, to wydać na usługi przetwarzania w chmurze, których potrzebują. W ten sposób unikają marnowania czasu i zwiększają produktywność, ponieważ nie tracą czasu na utrzymanie i dostosowanie serwera do potrzeb biznesowych.

Ogólnie rzecz biorąc, bezserwerowe przetwarzanie w chmurze okazuje się być trendem w usługach przetwarzania w chmurze. Wyraźnie widać, że ten rynek rośnie i jest już silny, a wkrótce stanie się przyszłością chmury obliczeniowej.

Sztuczna inteligencja w chmurze obliczeniowej

Sztuczna inteligencja i przetwarzanie w chmurze to najbardziej znaczące trendy technologiczne na świecie. Nic dziwnego więc, że zaczynają się przecinać. Usługi w chmurze oparte na sztucznej inteligencji są wciąż w powijakach, ale mogą zrewolucjonizować sposób, w jaki wchodzimy w interakcje z danymi. Te dwa trendy tworzą nieco symbiotyczną relację. Usługi AI są coraz częściej dostarczane za pośrednictwem chmury, przy czym przetwarzanie w chmurze stanowi idealną platformę dla aplikacji AI, ponieważ pozwala zmaksymalizować wydajność dzięki skalowalnej infrastrukturze i modelom płatności zgodnie z rzeczywistym użyciem. Sztuczna inteligencja z kolei jest wykorzystywana do zasilania wielu innowacji w chmurze obliczeniowej, takich jak przetwarzanie bezserwerowe i systemy samonaprawiające się. W miarę jak sztuczna inteligencja i chmura będą ewoluować, staną się jeszcze bardziej powiązane, napędzając nowy poziom wydajności i innowacji w branży technologicznej.

W jaki sposób chmura i sztuczna inteligencja nakładają się na siebie?

  • Pamięć masowa oparta na sztucznej inteligencji: dostawcy pamięci masowej w chmurze wykorzystują sztuczną inteligencję do optymalizacji swoich ofert i poprawy wydajności. Na przykład sztuczną inteligencję można wykorzystać do określenia, które dane powinny być przechowywane lokalnie tak, aby mieć do  nich szybszy dostęp, a które mogą być przechowywane zdalnie, dzięki czemu można obniżyć koszty.
  • Sieci oparte na sztucznej inteligencji: Dostawcy sieci w chmurze wykorzystują sztuczną inteligencję do eliminowania przeciążenia sieci i poprawy wydajności. Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana do automatycznego kierowania ruchem w oparciu o warunki w czasie rzeczywistym, zapewniając, że dane zawsze pokonują najkrótszą i najszybszą ścieżkę.
  • Zabezpieczenia oparte na sztucznej inteligencji: Dostawcy zabezpieczeń w chmurze wykorzystują sztuczną inteligencję do ochrony danych przed wyrafinowanymi atakami. Sztuczna inteligencja może być wykorzystana do identyfikacji nietypowych wzorców aktywności, które mogą wskazywać na próbę naruszenia, a następnie podjęcia odpowiednich działań w celu zablokowania kwarantanny podejrzanych danych.
  • Analityka oparta na sztucznej inteligencji: Dostawcy usług analitycznych w chmurze wykorzystują sztuczną inteligencję, aby pomóc organizacjom lepiej wykorzystać swoje dane. Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana do automatycznego wykrywania wzorców i przewidywania przyszłych trendów. Ułatwiając organizacjom wydobywanie wartości z ich danych, sztuczna inteligencja pomaga we wdrażaniu rozwiązań analitycznych opartych na chmurze.

Źródła:

Skontaktuj się z nami

Previous Post
Next Post