Czym są rozwiązania chmurowe i jaki mają wpływ na biznes

Cloud (chmura) to termin stosowany do opisania różnych technologii komputerowych. Najogólniej mówiąc, chmura to sieć komputerów, które są ze sobą połączone i umożliwiają użytkownikom dostęp do współdzielonych zasobów, takich jak przechowywanie danych i aplikacje. Centra danych to fizyczna infrastruktura obsługująca chmurę i zawierająca zazwyczaj dużą liczbę komputerów umieszczonych w bezpiecznym otoczeniu. Te centra danych są własnością dostawców chmury, którzy oferują tą infrastrukturę wielu klientom, w przeciwieństwie do serwerów lokalnych, które są własnością poszczególnych firm.

Ten element chmury pozwala wyabstrahować zasoby cyfrowe i umożliwić do nich dostęp użytkownikom bez konieczności martwienia się o podstawowy sprzęt lub oprogramowanie. Korzystanie z chmury jest jak wynajmowanie komputerów od dostawców, a nie konieczność posiadania własnej infrastruktury. Chociaż może to nie brzmieć jak zrównoważona długoterminowa inwestycja, usługi w chmurze niosą ze sobą tak wiele korzyści, że decyzje o migracji do chmury są oczywiste. Ta nowa technologia jest wygodnym sposobem przechowywania i udostępniania danych oraz oferuje wiele korzyści, takich jak między innymi skalowalność, odzyskiwanie po awarii, elastyczność i niższe koszty.

Jak firmy korzystają z chmury?

Wiele małych i dużych firm korzysta z chmury ze względu na jej wszechstronność i wydajność. Technologia chmury może być wykorzystywana zarówno do wielu różnych unikalnych zadań, jak i też tych powszechnych, takich jak przechowywanie plików, tworzenie kopii zapasowych danych, udostępnianie informacji, przetwarzanie mobilne i planowanie rozwoju.

Chmura ułatwia firmom przechowywanie dużych ilości danych bez zapełniania fizycznej pamięci masowej na dysku twardym. Ponadto w jednym miejscu można przechowywać wiele rodzajów plików, w tym obrazy, pliki audio i wideo. Innym zastosowaniem chmury jest tworzenie kopii zapasowych danych. W przeciwieństwie do chmury fizycznie komputer lub inne urządzenia elektroniczne mogą łatwo ulec uszkodzeniu w wyniku klęski żywiołowej lub po prostu rozlania filiżanki kawy. Ponadto wraz z rozwojem technologii coraz poważniejszym zagadnieniem stają się kwestie cyberbezpieczeństwa, w tym złośliwego oprogramowania. Chmura oferuje niefizyczny i bezpieczny sposób tworzenia kopii zapasowych danych.

Jednym z najwygodniejszych zastosowań chmury jest możliwość udostępniania informacji i współpraca. Obecnie wiele firm współpracuje z innymi podmiotami lub zatrudnia pracowników z różnych części świata. Współdzielone przestrzenie w chmurze umożliwiają autoryzowanym użytkownikom dostęp do wybranych plików, a nawet wprowadzanie w nich zmian. Na przykład Dysk Google umożliwia użytkownikom udostępnianie wielu plików i pracę nad nimi jednocześnie.

W erze komputerów mobilnych pracownicy mogą pracować z dowolnego miejsca i o każdej porze. Technologia chmury umożliwiła wprowadzanie polityki Bring Your Own Device (BYOD) w miejscu pracy. BYOD zezwala pracownikom na używanie ich osobistych urządzeń do wykonywania zadań służbowych. Przed wprowadzeniem rozwiązań chmurowych pracownicy mogli ze względów bezpieczeństwa korzystać wyłącznie z urządzeń firmowych, na których były przechowywane tylko dane służbowe. Teraz mogą korzystać z własnych urządzeń, co często jest wygodniejsze i pozwala firmom też zaoszczędzić czas i pieniądze.

Wreszcie chmura jest wykorzystywana do planowania rozwoju, zwłaszcza dla małych firm. Dzięki tej technologii firmy płacą tylko za zasoby, których potrzebują. Dlatego małe firmy unikają dokonywania dużych inwestycji w sprzęt i inne urządzenia pamięci masowej.

Jakie usługi oferuje chmura?

Istnieją setki różnych ofert usług w chmurze, ale można wyróżnić wśród nich cztery podstawowe:

Infrastructure as a service (IaaS)

Infrastructure as a service, czyli IaaS, to pierwszy rodzaj usług przetwarzania w chmurze, który oferuje podstawowe zasoby obliczeniowe, magazynowe i sieciowe na żądanie, gdzie zewnętrzny dostawca zapewnia wszystkie zasoby sprzętowe i zarządza wszystkim za Ciebie. IaaS pomaga użytkownikom korzystać z mocy obliczeniowej bez pracochłonnych inwestycji sprzętowych lub zarządzania serwerem. Zasoby sprzętowe są pobierane z różnych sieci i serwerów rozmieszczonych w różnych centrach danych, z których wszystkie są utrzymywane przez dostawcę usług w chmurze. Firma płaci tylko za te zasoby, których potrzebuje.

Platform as a service (PaaS)

Kolejnym rodzajem usługi przetwarzania w chmurze jest Platforma jako usługa (PaaS). PaaS to usługa przetwarzania w chmurze, która zapewnia programistom platformę do tworzenia niestandardowych aplikacji, bez konieczności martwienia się o przechowywanie danych, ich udostępnianie i zarządzanie. W ten sposób firma nie musi się martwić o aktualizacje, ponieważ dostawca usług zapewnia wszystkie aktualizacje i konserwację oprogramowania.

Software as a Service (SaaS)

Oprogramowanie jako usługa (SaaS) to możliwość korzystania z aplikacji internetowych według potrzeb. Dostawcy SaaS udostępniają w pełni funkcjonalną aplikację za pośrednictwem interfejsu opartego na przeglądarce i udostępniają ją użytkownikom przez Internet. Zwykle jest to konfigurowane jako subskrypcja, dzięki czemu klienci mają dostęp do oprogramowania zamiast kupować je wprost. Pozwala to na bezpłatne aktualizacje i płatności zgodnie z zapotrzebowaniem.

Functions as a service (FaaS)

Wreszcie, Functions as a service (FaaS) to czwarty i ostatni rodzaj usługi przetwarzania w chmurze. Znane powszechnie jako przetwarzanie bezserwerowe, umożliwia programistom tworzenie aplikacji i wdrażanie poszczególnych funkcji, elementów logiki biznesowej lub działań bez konserwacji serwera. Zwiększa ogólną wydajność, ponieważ programiści nie muszą brać pod uwagę w całości zewnętrznie hostowanego serwera.

Każda z tych opcji wykorzystania zasobów chmurowych jest rozwiązaniem wpływającym znacząco na wzrost produktywności firmy, a co za tym idzie wspiera jej sukces  biznesowy.

Źródła:

Skontaktuj się z nami

Previous Post
Next Post