Od pionierek do liderek: kobiety, które zmieniły oblicze technologii

Kobiety od zawsze odgrywały kluczową rolę w świecie technologii, a ich wkład w kształtowanie jego przeszłości, teraźniejszości i przyszłości jest nieoceniony. Od Ady Lovelace, której przypisano stworzenie pierwszego programu komputerowego, do współcześnie znanych postaci, jak Reshma Saujani – kobiety przyczyniały się do znaczących przełomów, innowacji i odkryć, napędzając w ten sposób rozwój technologiczny. Pomimo różnych przeszkód wytrwale dążyły do celu i stały się liderkami na swoim polu, wytyczając w ten sposób ścieżkę przyszłym pokoleniom. W naszym artykule chcemy przedstawić sylwetki i osiągnięcia sześciu niezwykłych kobiet, które albo dawniej wpłynęły na rozwój branży technologicznej, albo kształtują ją dziś.

Ada Lovelace

Augusta Ada King, znana również jako hrabina Lovelace lub Ada Lovelace była genialną matematyczną i pisarką, określaną przez wielu jako pierwsza programistka na świecie. Urodzona w 1815 roku w Londynie, Ada była jedynym dzieckiem znanego poety Lorda Byrona i jego żony Anny Izabeli Milbanke. Matka Ady wychowała ją, naciskając na rozwój wiedzy z matematyki i nauk ścisłych, mając nadzieję, że uchowa córkę przed odziedziczeniem po ojcu jego humorzastego temperamentu. Będąc nastolatką, Ada poznała Charlesa Babbage’a, wynalazcę i inżyniera mechanicznego, który pracował nad maszyną analityczną. Ada była nią zafascynowana, przez co wkrótce podjęła ścisłą współpracę z Babbagem – nie tylko przetłumaczyła artykuł włoskiego inżyniera na temat urządzenia, ale także wzbogaciła tekst o liczne uzupełnienia i adnotacje. Lovelace wykorzystała maszynę analityczną i rozpisała algorytm do obliczania sekwencji liczb zwanej Schematem Bernoulliego. W ten sposób została pierwszą programistką na świecie, choć prawdziwe, elektroniczne komputery powstały dopiero 100 lat później.

Grace Hopper

Grace Hopper była pionierką w dziedzinie programowania i postacią, której wkład w naukę ukształtował współczesną informatykę. W 1934 roku zdobyła stopień doktora matematyki na Uniwersytecie Yale, po czym dołączyła do Rezerwy Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych. Tam przyznano jej stanowisko w Biurze Projektu Wyliczeń Nawigacyjnych działającym przy Uniwersytecie Harvarda. Pracowała wówczas na maszynie nazywanej Harvard Mark i napisała pierwszy kompilator komputerowy, który tłumaczy kod źródłowy napisany przez człowieka na kod maszyny, możliwy do odczytania przez komputer.

To osiągnięcie zrewolucjonizowało świat programowania, umożliwiając pisanie kodu w językach wysokiego poziomu, takich jak COBOL, zamiast niskopoziomowego kodu maszynowego. Hopper pomogła również w opracowaniu UNIVAC I – pierwszego komercyjnego komputera elektronicznego w Stanach Zjednoczonych. Jej wkład w informatykę i programowanie trwale wpłynął na branżę, a ona sama została zapamiętana jako pionierka, która utorowała drogę kobietom w świecie technologii.

Radia Perlman

Radia Perlman, często określana jako „Matka Internetu”, jest programistką i inżynierką, która wywarła znaczący wpływ na rozwój sieci komputerowych. W latach 80. stworzyła protokół STP (Spanning Tree Protocol), aby rozwiązać problem pętli w systemach Ethernet. Wynalazek ten umożliwił tworzenie rozległych, niezawodnych i autonomicznych systemów, a ponadto jest do dziś szeroko stosowany w infrastrukturze sieciowej. Perlman przyczyniła się także do rozwoju Transparent Interconnection of Lots of Links (TRILL) i Link State Routing (LSR) – rozwiązań, które utorowały drogę nowoczesnym technologiom sieciowym. Jej praca odegrała znaczącą rolę w rozwoju współczesnego Internetu, czyniąc go niezawodnym i bardziej wydajnym niż kiedykolwiek wcześniej.

od pionierek do liderek: kobiety, które zmieniły oblicze technologii 1
Reshma Saujani: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:2018-prathamusa-reshma-saujani.jpg (Fuzheado, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, Wikimedia Commons)

Reshma Saujani

Reshma Saujani jest przedsiębiorczynią, autorką książek i założycielką Girls Who Code – organizacji, której celem jest przeciwdziałanie nierówności w branży technologicznej poprzez uczenie dziewczyn programowania i innych umiejętności informatycznych. Aktywne wspieranie kobiet działających w IT sprawiło, że Saujani stała się uznaną postacią w branży i mogła wielokrotnie opowiadać szerszemu gronu odbiorców o swojej misji. Uznanie dla jej działalności wyraziło wiele organizacji, powstały na ten temat także liczne publikacje, a w 2019 Saujani została wybrana jako członek zarządu Banku Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku.

Osiągnięcia Saujani okazują się tym ważniejsze, im bardziej przyjrzeć się współczesnemu światu technologii, w którym kobiety nadal nie mają wystarczającej reprezentacji. Tak aktywne zachęcanie kobiet do podjęcia kariery w IT odmieniło życie tysięcy młodych dziewczyn i otworzyło drogę do sukcesu wielu utalentowanym programistkom. Wszystko to podkreśla skalę wpływu, jaki Saujani wraz z organizacją Girls Who Code wywarły na branżę, a pozytywne skutki jej działalności będziemy z pewnością obserwować jeszcze przez wiele kolejnych lat.

Fei-Fei Li

Fei-Fei Li jest profesorką informatyki na Uniwersytecie Stanforda, która wiele wniosła do badań nad sztuczną inteligencją. Badania te koncentrują się na tworzeniu algorytmów służących do pozyskania, przetwarzania i analizowania danych wizualnych, co ma szerokie zastosowanie w takich obszarach, jak ochrona zdrowia, edukacja czy też prowadzenie pojazdów. Li jest również współzałożycielką AI4ALL, organizacji non-profit, której celem jest promowanie różnorodności i inkluzywności w gronie osób zaangażowanych w prace nad rozwojem AI. Działalność Li była wielokrotnie nagradzana, a sama naukowczyni w 2018 roku znalazła się na liście 100 najbardziej wypływowych kobiet według magazynu Time. Jej wkład w rozwój badań nad AI i zaangażowanie społeczne uczyniły ją wzorem i inspiracją dla każdego pasjonata technologii, który pragnie zmieniać swoje środowisko na lepsze.

od pionierek do liderek: kobiety, które zmieniły oblicze technologii 3
Susan Wojcicki: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Susan_Wojcicki_(29393944130).jpg (TechCrunch, CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0, via Wikimedia Commons)

Susan Wojcicki

Susan Wojcicki nie tylko z powodzeniem pełniła funkcję CEO YouTube’a, ale też stale przyczynia się do całościowego rozwoju branży tech. Podobnie jak Fei-Fei Li wykorzystuje swój głos, by promować inkluzywność i różnorodność w świecie technologii. Wielokrotnie podkreśla, jak ważna jest sprawiedliwość na rynku pracy i to, by tworzyć przestrzeń dla osób z różnych środowisk i grup społecznych. Pod jej zwierzchnictwem YouTube podjął działania mające na celu walkę z hejtem i dezinformacją na platformie. Ponadto, Wojcicki pełniła kluczową rolę w rozwoju YouTube – sprawiła, że stał się najbardziej wpływową i powszechnie używaną stroną internetową na świecie (z ponad 2 bilionami aktywnych użytkowników).

Jej wpływ na branżę tech jest nie do podważenia, zwłaszcza po tym, jak Forbes określił ją mianem jednej z najpotężniejszych kobiet na przestrzeni ostatnich lat. Pomimo decyzji o ustąpieniu ze stanowiska CEO w YouTube, nie ma wątpliwości, że dotychczasowe osiągnięcia Wojcicki w świecie technologii na długo pozostaną jednymi z bardziej przełomowych.

Podsumowanie

Droga kobiet w branży technologicznej nie zawsze była pozbawiona przeszkód – można je jednak pokonać, czego dowodzą przywołane historie bohaterek artykułu. Przedstawiając je, mamy nadzieję zachęcić kolejne kobiety, by podejmowały pracę w IT (również na kierowniczych stanowiskach) i rozwijały się razem z tą branżą. Widzimy, jak wiele pozostaje do zrobienia w kontekście równości i inkluzywności oraz jak ważne jest wspieranie inicjatyw promujących te wartości.

Warto też czerpać inspirację nie tylko ze ścieżek opisanych kobiet, by odważnie budować przyszłość technologicznego świata. Dlatego w kolejnym artykule przedstawimy nasze utalentowane specjalistki, które osiągają liczne sukcesy w dużych projektach. Obserwuj nasze social media, by nie przegapić ich historii!

Skontaktuj się z nami

Previous Post
Next Post