Kentico vs WordPress: Która platforma sprawdzi się lepiej w moim biznesie? 

Dylemat

Obecny poziom zaawansowania systemów przeznaczonych do zarządzania treścią sprawia, że wybór platformy najbardziej pasującej do potrzeb biznesu wymaga przeanalizowania wielu czynników. Z raportu W3Techs opublikowanego w 2023 rokui wynika, że ponad 40% stron internetowych jest zbudowanych na WordPressie. Użycie tej platformy jest rozważane przez wielu przedsiębiorców i marketingowców. Spróbujmy więc odpowiedzieć na typowe pytania zadawane przez te dwie grupy: Co sprawia, że WordPress jest tak popularny? Czy WordPress zaspokoi moje potrzeby biznesowe? Czy mój cyfrowy ekosystem wymaga zastosowania bardziej rozbudowanej platformy?

W Infinity Group wiemy, że wybór właściwych narzędzi nie należy do oczywistych. Bardzo często nasi partnerzy pytają, „czy WordPress nie sprawdzi się w moim przypadku lepiej od Kentico”? Odpowiedź na to pytanie zawsze wymaga przeprowadzenia dogłębnej analizy. W niniejszym artykule porównam obie te platformy i postaram się pomóc w podjęciu właściwej decyzji. Dalsza lektura pozwoli uzyskać odpowiedź na pytanie: Która platforma – Kentico czy WordPress – najlepiej sprosta wyzwaniom, przed którymi stoję?

Czym jest WordPress?

WordPress powstał w 2003 r. Wówczas była to darmowa, open-source’owa platforma przeznaczona do prowadzenia blogów. Od tego czasu WordPress bardzo ewoluował: po latach rozwoju i wdrażania nowych funkcji stał się systemem CMS (systemem zarządzania treścią), który może obsługiwać landing page, portfolia, strony biznesowe, witryny list mailingowych, fora dyskusyjne, a nawet proste sklepy internetowe. WordPress jest napisany w języku PHP, a do jego głównych wyróżników należy obsługa szablonów i rozszerzeń w postaci dedykowanych wtyczek.

Kiedy lepiej wybrać WordPress zamiast Kentico?

WordPress to atrakcyjne rozwiązanie dla małych biznesów. Wynika to głównie z tego, że jest dostępny na licencji open-source, a więc w teorii – za darmo. Jednak brak konieczności zakupu licencji nie oznacza tego, że darmowe będzie także samo uruchomienie witryny – na początek trzeba ponieść koszty hostingu i rejestracji domeny. Podstawowe szablony WordPressa również są darmowe, ale w przypadku każdej strony o unikalnym wyglądzie i wdrożonych wyspecjalizowanych mechanizmach konieczna jest inwestycja w profesjonalny szablon, a także dopłata za jego przystosowanie do danych potrzeb biznesowych.Utrzymanie strony, jej szablonu i wtyczek zwykle wymaga ponoszenia stałych kosztów, które w skali roku mogą być liczone w setkach dolarów.

Przyjrzyjmy się problematyce wtyczek. Korzystanie z nich jest często jedynym sposobem na rozszerzenie możliwości WordPressa i zaimplementowanie niezbędnych funkcji.Instalacja wtyczek okazuje się nieraz koniecznością związaną z chęcią zaspokojenia dość standardowych potrzeb, takich jak np. optymalizacja SEO. Im bardziej złożone są Twoje potrzeby biznesowe, tym więcej wtyczek będziesz musiał zainstalować. W związku z tym WordPress doskonale sprawdza się w przypadku prostych serwisów internetowych, takich jak blogi, produktowe landing page i strony będące po prostu wizytówką firmy. Planując bardziej rozbudowaną witrynę, warto jest przyjrzeć się bardziej zaawansowanym systemom CMS oferującym wbudowane narzędzia, które będą w stanie sprostać większym wymaganiom.

W czym Kentico przewyższa WordPressa?

WordPress dobrze sprawdza się w małych i relatywnie prostych projektach. Jeżeli Twoje potrzeby biznesowe są bardziej złożone i rozbudowane, wówczas warto poważnie rozważyć wybór Kentico.

Funkcje marketingowe

WordPress (wraz z dodatkowymi wtyczkami) można określić mianem pełnoprawnego systemu CMS (systemu zarządzania treścią). Z kolei Kentico Xperience jest systemem klasy DXP (digital experience platform), a więc poza funkcjami typowego CMS oferuje szeroki wachlarz zintegrowanych narzędzi marketingowych i e-commerce’owych, które płynnie współpracują ze sobą i nie wymagają tworzenia dedykowanych mechanizmów zapewniających przepływ danych pomiędzy nimi. Kentico pozwala także na korzystanie z mechanizmu segmentacji behawioralnej przy personalizacji treści wyświetlanych na stronie www, a także treści wysyłanych w mailingach i newsletterach. Ma również wbudowane, gotowe narzędzia służącenie tylko do personalizacji treści, ale też między innymi do zarządzania bazą kontaktów, dynamicznej segmentacji użytkowników strony, lead scoringu, przeprowadzania testów A/B, śledzenia raportów analitycznych i prowadzenia marketingu mailowego. Ponadto jest wyposażone w zaawansowany moduł marketing automation umożliwiający pełną automatyzację komunikacji z prospektami, a także obecnymi klientami.

Co prawda żadne z narzędzi wbudowanych w Kentico DXP nie jest samodzielnie uznawane za „lidera rynku”, ale tak szeroki zestaw zintegrowanych ze sobą funkcji pozwala zaspokoić najbardziej wyśrubowane potrzeby marketingowe naszych partnerów bez konieczności korzystania z zewnętrznych, dodatkowych usług. Niektóre z funkcji oferowanych przez Kentico  mogą zapewnić wtyczki WordPressa, lecz korzystanie ze zbyt wielu wtyczek tworzonych przez różnych autorów może wiązać się z pewnymi problemami, takimi jak potencjalne luki bezpieczeństwa i konieczność integracji wtyczek ze sobą.

Bezpieczeństwo

WordPress może być uważany za pełnoprawny system CMS, ponieważ umożliwia korzystanie z wtyczek, ale ten elastyczny mechanizm ma potencjalne wady. Poleganie na wtyczkach tworzonych przez osoby trzecie w celu zapewnienia niezbędnych funkcji wiąże się z pewnym ryzykiem. WordPress wymaga częstych aktualizacji, które łatają potencjalne luki bezpieczeństwa, co z kolei wymusza również aktualizację wtyczek. W związku z tym całość systemu jest tak bezpieczna, jak bezpieczne jest jego najsłabsze ogniwo. Niektóre wtyczki są darmowe i istnieje ryzyko, że tworząca je społeczność nie będzie ich aktualizować tak często, jak byłoby to potrzebne. Według raportu Hacked website report opublikowanego w 2022 r. przez Securiii 96,2% wykrytych zainfekowanych serwisów www było opartych na WordPressie. Co więcej, zapewnienie bezpieczeństwa witryny opartej na WordPressie stanowi dodatkowy, stały koszt jej użytkowania, z kolei ignorowanie koniecznych aktualizacji przypomina grę w rosyjską ruletkę. WordPress może być dobrą platformą do serwisów, które nie przetwarzają danych swoich użytkowników, ale jeżeli Twój serwis www ma przetwarzać dane klientów, musisz dokładnie przeanalizować związane z tym zagrożenia.

Bezpieczeństwo jest jedną z głównych cech platformy Kentico Xperience. Aktualizacje platformy dotyczą wszystkich jej komponentów, a całość systemu przechodzi regularne testy bezpieczeństwa. Kentico obsługuje również wiele warstw zabezpieczeń, między innymi tokeny anty-CSRF, różne metody autentykacji, umożliwia nadawanie użytkownikom ograniczonych ról i dostępów, a także obsługuję mechanizm reCAPTCHA i procesy double opt-in.

Utrzymanie

WordPress sprawdza się dobrze w przypadku statycznych serwisów www, które nie wymagają częstych modyfikacji treści ani dodawania nowych funkcji. Kentico Xperience posiada mechanizmy ułatwiające przenoszenie treści pomiędzy środowiskami, a takżemigrację strony do nowej domeny. Funkcje te nie są standardowo obsługiwane przez WordPressa.

Korzystanie z WordPressa wymaga nie tylko poprawnego wdrożenia samego WordPressa, ale i szablonów oraz wtyczek. Cały ten ekosystem zwykle działa bez żadnych zakłóceń przez rok lub nieco dłużej, ale po pewnym czasie pojawiają się problemy wynikające z porzucenia wsparcia przez autorów szablonu lub którejś z wtyczek. Użytkownicy nie zawsze są o tym informowani, a brak wsparcia i rozwoju może zostać wykryty dopiero po incydencie w zakresie bezpieczeństwa. Przeniesienie witryny z nieutrzymywanego szablonu na inny, nowy szablon często wymaga zmiany metody zarządzania treścią, a to co do zasady wymaga rozpoczęcia prac programistycznych niemalże od zera. Problem ten wynika z braku pełnej kompatybilności pomiędzy najpopularniejszymi mechanizmami page builderów, takich jak Gutenberg, Elementor i WPBakery. Na koniec warto wspomnieć o tym, że jednym z kluczowych elementów utrzymania WordPressa jest codzienne tworzenie kopii zapasowych. Konieczność ta wynika z częstych aktualizacji WordPressa i jego wtyczek. Każda aktualizacja może wywołać problem z niekompatybilnością pomiędzy elementami systemu, a więc w razie wystąpienia problemu warto mieć możliwość przywrócenia systemu z aktualnej kopii zapasowej. Oczywiście tworzenie kopii zapasowych zwiększa koszt utrzymania serwisu.

Dostosowywanie do indywidualnych potrzeb

WordPress pozwala na szybkie tworzenie standardowych, szablonowych serwisów www, ale jego możliwości są w pewnym stopniu ograniczone. Przypominam, że zaimplementowanie każdej dodatkowej funkcji takiej jak np. personalizacja treści lub obsługa formularzy wymaga instalacji wyspecjalizowanej wtyczki. Ponadto szablony WordPressa również charakteryzują się swoimi ograniczeniami, a więc mogą okazać się problematyczne przy próbie wdrożenia nowej funkcji wynikającej z aktualizacji potrzeb biznesowych.

Kentico oferuje o wiele więcej wbudowanych funkcji niż WordPress. Ponadto platforma ta jest wyposażona w interfejs API umożliwiający szybkie i tanie integrowanie Kentico z zewnętrznymi systemami i usługami.

Pomoc techniczna

Platforma WordPress „słynie” z bycia nieco zabugowaną, co między innymi przekłada się na częstotliwość jej aktualizacji. Choć WordPress ma rozbudowany społecznościowy system wsparcia i pomocy, nie można go określić mianem w pełni profesjonalnego. Tak naprawdę nigdy nie wiesz czy osoba przedstawiająca rozwiązanie Twojego problemu jest profesjonalnym programistą, czy 13-letnim pasjonatem programowania. Oczywiście kwestię pomocy technicznej komplikuje to, że szablony i wtyczki są dostarczane przez niezależnych twórców.

W przypadku płatnych szablonów początkowo uzyskasz dostęp do darmowej pomocy technicznej, ale szybkość jej działania może pozostawiać wiele do życzenia. Dzieje się tak, ponieważ szablony są zwykle tworzone przez małe zespoły programistów, a więc duża popularność szablonu może znacząco wydłużyć czas oczekiwania na pomoc.Rozwiązywanie problemów związanych z szablonem zazwyczaj wymaga nadania dostępu do witryny nieznanym osobom — często problemy są rozwiązywane „na szybko” poprzez bezpośrednią modyfikację kodu szablonu. W praktyce skuteczne zamknięcie zgłoszenia może ciągnąć się tygodniami. Dotyczy to szczególnie sytuacji, w których autorzy jednego dodatku do WordPressa nie chcą wziąć na siebie odpowiedzialności za konflikt z kodem innego dodatku do WordPressa. W Infinity Group korzystaliśmy z pomocy technicznych wielu różnych systemów. Według nas wsparcie techniczne zapewniane przez Kentico jest szybsze i bardziej rzeczowe od wsparcia oferowanego przez inne platformy. Zresztą nie tylko my mamy taką opinię – spójrz na recenzje Kentico publikowane w serwisie G2iii. Jakość pomocy technicznej Kentico ma średnią ocen 8,7, a w przypadku WordPressa średnia tych ocen wynosi 7,8.

Podsumowanie

WordPress i Kentico to tak naprawdę dwie dobre platformy, ale są one przeznaczone do innych segmentów rynku i innych potrzeb biznesowych. Dokonanie odpowiedniego wyboru wymaga dokładnego przeanalizowania potrzeb biznesowych i wyważenia zalet oraz wad każdego z systemów. Dopiero takie podejście pozwoli wybrać platformę, która będzie realnie opłacalna. Podjęcie właściwego wyboru wymaga doświadczenia we wdrażaniu i obsłudze serwisów internetowych, a właśnie to jest podstawowym obszarem działalności Infinity Group. Jesteśmy gotowi pomóc Ci w podjęciu tak ważnej decyzji biznesowej jak wybór odpowiedniego systemu CMS, a następnie wspierać rozwój Twojego serwisu i całości cyfrowej transformacji Twojej firmy, wykorzystując potencjał właściwej platformy.

[i] https://sucuri.net/reports/2022-hacked-website-report/

[ii] https://w3techs.com/technologies/details/cm-wordpress

[iii] https://www.g2.com/compare/kentico-vs-wordpress-com

Skontaktuj się z nami

Previous Post
Next Post