Zanurz się w świat JavaScriptu i Reacta: Relacja z warsztatu

W zeszły piątek wspólnie z Politechniką Białostocką i Biurem Karier zorganizowaliśmy skierowany do studentów warsztat „Reaguj na jawie, czyli podstawy programowania w JavaScript i wprowadzenie do biblioteki React”. Aby zapewnić każdemu biorącemu udział jak najlepsze warunki pracy i przekazać maksimum wiedzy, liczba miejsc była ograniczona do 10 uczestników. Wydarzenie wzbudziło duże poruszenie wśród zainteresowanych, przez co szybko zamknęliśmy zapisy. Warsztat poprowadziły zdolne Front-End Developerki Infinity Group – Ada i Ela – o których mieliście okazję przeczytać w ostatnim wpisie blogowym. Co się działo tego dnia w gmachu Wydziału Informatyki? Zobaczcie sami.

zanurz się w świat javascriptu i reacta: relacja z warsztatu 1

Założenia warsztatu

Celem uczestników było stworzenie wzorowanej na Instagramie aplikacji, korzystając z języka JavaScript oraz frameworka React. Aby ułatwić studentom pracę, Ela stworzyła specjalny przewodnik w formie strony internetowej, w którym zawarła ważne zagadnienia oraz opisy zadań krok po kroku. Początkowo dziewczyny wyjaśniły kilka kluczowych pojęć związanych z warsztatem, chociaż okazało się, że wielu obecnych miało już z nimi doświadczenie. Po zapoznaniu się z teorią nadszedł czas na praktykę – na pierwszy ogień poszło zaprojektowanie opcji dodawania like’ów pod zdjęciami. Kiedy studenci uporali się z tym zadaniem, przyszła pora na komponenty React, na podstawie których uczestnicy tworzyli komentarze oraz symulację logowania użytkownika.

zanurz się w świat javascriptu i reacta: relacja z warsztatu 3

Studenci zaprojektowali i zaimplementowali aplikację na swoich prywatnych komputerach – dzięki temu wynieśli z warsztatu nie tylko specjalistyczną wiedzę, ale także praktyczny dowód swoich umiejętności, który może posłużyć im w przyszłości jako cenny element ich programistycznego portfolio.

Na czym pracowali studenci?

JavaScript jest wszechstronnym językiem programowania, kluczowym dla interaktywnych aplikacji internetowych. W połączeniu z bibliotekami i frameworkami takimi jak React, staje się doskonałym narzędziem do tworzenia nowoczesnych interfejsów użytkownika. Natomiast React, jako popularny framework JavaScript, wprowadza innowacyjne podejście oparte na komponentach, które są modułowymi elementami interfejsu użytkownika, łatwymi w zarządzaniu i wielokrotnego użytku. Dzięki temu programiści mogą tworzyć bardziej czytelny, skalowalny i prosty w utrzymaniu kod.

zanurz się w świat javascriptu i reacta: relacja z warsztatu 5

Doświadczenia uczestników

Po zakończeniu warsztatu uczestnicy zostali poproszeni o wypełnienie krótkiej ankiety, w której udzielili odpowiedzi na pytania dotyczące swojego udziału. Większość z nich to studenci drugiego roku różnych kierunków na Wydziale Informatyki. Ogólna ocena warsztatu była bardzo wysoka, co dodatkowo potwierdziło zaangażowanie i zainteresowanie uczestników w trakcie wykonywanych zadań. Ankiety wykazały, że temat warsztatu oceniono jako bardzo ciekawy i przyszłościowy – wypełniający ankietę potwierdzili, że zdobyte umiejętności przydadzą im się w przyszłej karierze. Ela i Ada również dostały pochwały za swoje zaangażowanie, przygotowanie merytoryczne i wsparcie mentorskie. Każdy ze studentów wyraził chęć wzięcia udziału w podobnym wydarzeniu w przyszłości, a najbardziej docenianym punktem warsztatu okrzyknięto prezentację oraz sposób prowadzenia zajęć, co dodatkowo podkreśla profesjonalizm naszych programistek.

Praktyczne umiejętności zawsze w cenie

Stawianie pierwszych kroków na nieznanym gruncie nigdy nie jest łatwe. Studenci, którzy wzięli udział w naszym wydarzeniu, poznali tajniki tworzenia aplikacji internetowych, które pomogą im wkroczyć w świat IT z podniesioną głową i pewnością swoich nowo zdobytych umiejętności. Kariera w branży technologicznej jest drogą pełną ciągłych wyzwań, ale każdy może odnaleźć w niej miejsce dla siebie. Tym bardziej że wraz z rozwojem technologii, specjalizacji jest coraz więcej – nie narzucając sobie presji bycia najlepszym w każdej z nich, początkujący programista na pewno znajdzie coś dla siebie.

Podsumowanie

Zorganizowanie tego warsztatu było niemałym wyzwaniem, ale i przyjemnością. Wydarzenia takie jak to utwierdzają nas w przekonaniu, że wielu młodych ludzi marzy o karierze developera i poszerzaniu swoich technologicznych horyzontów. Dziękujemy Politechnice Białostockiej za pomoc w powołaniu tego warsztatu do życia – nie jest to nasza pierwsza współpraca i mamy nadzieję, że nie ostatnia. Sam warsztat nie odbyłby się bez Eli i Ady – dziewczyny są niezwykle utalentowanymi specjalistkami, a doświadczenie i wiedza programistek takich jak one to podwaliny każdej odnoszącej sukcesy firmy z branży IT. Jeśli jesteście ciekawi, jakie wydarzenia czekają Infinity Group w przyszłości, śledźcie nasze media społecznościowe.

Skontaktuj się z nami

Previous Post
Next Post